Kampanja “Okreni se, H&M” međunarodne organizacije Clean Clothes Campaign za isplatu dostojanstvenih plaća i poboljšanje radnih uvjeta u H&M-ovom proizvodnom lancu potaknula je i radnike drugih dijelova lanca da ispričaju svoja iskustva. Radnica logističkog centra iz Italije opisala je iskustvo rada u skladištu i iskustvo sindikalne borbe koja je donijela neke pozitivne rezultate, ali i pokazala na što je sve H&M spreman kako bi ugušio radničku borbu.
Dragi kolege, vi koji ste blizu i koji ste daleko,
ja sam radnica iz Italije koja osigurava da online narudžbe odjeće koju šijete stignu do kupaca. Čitala sam o uvjetima u kojima radite u izvještaju Clean Clothes kampanje: “H&M: obećane dostojanstvene nadnice, sirotinjske nadnice realnost”. Moja priča kao radnice ne razlikuje se od vaše, stoga bih vam željela iskazati solidarnost.
Od 2016. radim u talijanskom logističkom centru koji vodi XPO, vodeći međunarodni osiguravatelj transporta i logističkih usluga. Naš centar s H&M-ovim proizvodima opskrbljuje 18 zemalja. Kao samohrana majka s dvoje djece naviknuta sam teško raditi, čak i sedam dana u tjednu kad je to bilo potrebno. No, nisam očekivala da će H&M potpuno promijeniti moj život – na gore. U ogromnom skladištu gdje radim, koje je kad sam počela raditi zapošljavalo 350 radnika (uglavnom žena i imigranata), dnevna je smjena počinjala u 4:30 ujutro, a mi nismo znali kad ćemo završiti s poslom i kad ćemo moći ići kući. Ponekad se radilo 4 sata, ponekad 12 sati zaredom, nikad se nije znalo. Večer prije bi dobili jednostavnu tekstualnu poruku s radnim satima za idući dan.
U mojem odjelu sortirali smo robu koja treba biti zapakirana i poslana. Morala sam stajati satima istovarljajući košare s pokretne trake i sortirajući stvari. Svi radnici u svakom odjelu morali su raditi ubrzano kako bi ispunili norme i kako ne bi došli u rizik od otkaza.
Uskoro su me počela boljeti leđa i nisam više imala osobni život. Nema slobodnog vremena, čak niti za pregled kod liječnika. Da ne spominjem vrijeme za obitelj, prijatelje i malo slobodnog vremena! Nakon dugog i teškog radnog dana i ustajanja u 3 ujutro, za večerom sam jedva mogla držati oči otvorene. Također pamtim svoje radne kolege kako su kolabirali zbog vrućine. Sve što smo dobili u zamjenu za naš težak rad bila je plaća od oko 1000 eura, što u mojoj zemlji nije dovoljno ni da se preživi prva polovica mjeseca i plate računi i stanarina, osobito ako ste, kao ja, jedina osoba koja zarađuje u obitelji s djecom.
Kad su me pitali za moj posao, običavala sam odgovoriti: “Mislila sam da je ropstvo ukinuto prije dva stoljeća!” Pitala sam se kako to da se u Italiji, zemlji u Europskoj uniji, takve stvari mogu dogoditi bez da tko pomisli da to nije u redu.
Mjesec i pol nakon zaposlenja u skladištu odlučila sam se pridružiti nezavisnom sindikatu S. I. Cobas. Bila sam svjesna da ću možda izgubiti posao, no osjećala sam da moram stati uz svoje kolege koji su se tek počeli boriti za pristojne radne uvjete. Organizirali smo akcije i štrajk. Zbog toga smo bili kažnjeni tužbama i disciplinarnim opomenama. Nekim radnicima na određeno nisu produžili ugovore zbog sindikalnih aktivnosti.
No, postigli smo i neke pozitivne rezultate. Sad imamo fiksno radno vrijeme, smjene bazirane na tjednom planu, ljudskije odnose s upravom, kvalitetnije mjere sigurnosti u skladištu i još toga. Nažalost, ono za što se još treba izboriti su prikladne plaće. Na primjer, subote se i dalje smatraju redovnim radnim danima, a za nedjelju bi trebalo isplaćivati puni dodatak za prekovremeni rad. Također trebamo isplatu za prva tri dana bolesti ili nesretnog slučaja; a praznici i slobodni dani, kao i bonusi, trebaju se početi ispravno računati.
Dok sam vam pisala čula sam da je XPO podigao tužbu protiv mog sindikata i 147 radnika. Tvrde da zbog naših štrajkova gube profit i reputaciju. No, što je još gore, objavili su da će između 400 i 450 radnika zaposlenih u skladištu u kojem radim biti otpušteno jer H&M otvara nove logističke centre u Europi.
Ovo nas neće zaustaviti, moramo nastaviti našu borbu. Moramo ustati za naše dostojanstvo, za naša prava i bolji život u boljem svijetu.
Solidarno s vama, moji dragi kolege, vi koji ste blizu i koji ste daleko.
Radnica H&M-ovog logističkog centra Stradella, Italija, 17. 11. 2018.
Radnička pisma
Radnički portal kreće s objavljivanjem radničkih pisama te ovim putem pozivamo sve radnice i radnike da nam se obrate s pričom s vlastitog radnog mjesta koju bismo onda objavili (moguće je i anonimno) na portalu. Cilj radničkih pisama jest u konkretnom raskrinkavanju pojedinačnih slučajeva eksploatacije i u podizanju svijesti o stanju radničke klase danas u kapitalizmu.
Radnička pisma možete slati u inbox FB stranice Radničkog portala ili na e-mail: urednistvo@radnicki.org
1 Pingback